Skip to main content

Wstęp

Wakacje, słońce, przygoda. Długa trasa nad morze lub inne miejsce wypoczynku często jest męcząca, a myśl o nadchodzącym urlopie rozleniwia, co w konsekwencji sprawia, że tracimy czujność i ułatwiamy życie złodziejom aut.

Poniżej, ku przestrodze prezentujemy najczęściej wykorzystywane techniki kradzieży samochodów i garść dobrych rad jak zminimalizować to zagrożenie.

Techniki kradzieży samochodów:

 1. Kradzież kluczyków: Najbardziej oczywistym sposobem kradzieży jest grabież kluczyków.
 2. Kradzież z użyciem skanera radiowego („na walizkę”): Złodzieje używają skanerów radiowych do przechwycenia sygnału z kluczyków samochodowych, który jest przechowywany w pobliżu drzwi. Następnie wykorzystują skradziony sygnał, aby otworzyć i uruchomić pojazd, metodą „na walizkę”.
 3. Kradzież przez podszywanie się pod właściciela: Złodzieje mogą podszyć się pod właściciela samochodu, próbując zdobyć klucze auta np. w rozmowie z recepcją hotelową, proszą o dodatkową kartę do pokoju pod pretekstem, że czegoś zapomnieli, a żona jest akurat na wycieczce. Gdy mają dostęp do kluczy odjeżdżają samochodem bez żadnych podejrzeń.
 4. Kradzież z użyciem narzędzi: Złodzieje mogą używać specjalistycznego narzędzia, takiego jak “skaner OBD” lub “GameBoya”, aby otworzyć zamki samochodu bez konieczności posiadania fizycznego klucza.
 5. Na lawetę: To jeden z najbardziej bezczelnych sposobów kradzieży samochodów. Laweta podjeżdża i zabiera auto. Osoby postronne, widząc samochód ładowany na lawetę, nie podejrzewają nawet, że auto pada właśnie łupem złodzieja. Ta metoda wymaga przygotowania i obserwacji właściciela.

Jak uchronić się przed kradzieżą samochodu:

 1. Przechowuj klucze w bezpiecznym miejscu: Upewnij się, że klucze samochodu są przechowywane w miejscu niedostępnym dla złodziei, najlepiej wewnątrz domu lub w sejfie hotelowym.
 2. Monitoruj otoczenie: Bądź czujny i obserwuj podejrzane osoby lub działania w pobliżu. Zwracaj szczególną uwagę na nieznane osoby, które przechadzają się obok Twojego pojazdu.
 3. Zabezpiecz samochód: Korzystaj z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak blokady kierownicy, alarmy, systemy śledzenia GPS lub zabezpieczenia skanujące, które utrudnią kradzież samochodu.
 4. Używaj parkingów monitorowanych: Gdy zostawiasz samochód na parkingu, wybieraj miejsca, które są monitorowane przez kamery lub mają ochronę, co zwiększa szanse na szybkie zauważenie próby kradzieży.
 5. Zamknij samochód: Prozaiczne, ale często o tym zapominamy. Upewnij się, że samochód jest dokładnie zamknięty, zarówno gdy jesteś w nim, jak i gdy go opuszczasz. Nie zapominaj również o zamknięciu okien.
 6. Unikaj miejsc ryzykownych: Staraj się parkować samochód na dobrze oświetlonych, publicznych miejscach, zwłaszcza w nocy. Unikaj pozostawiania pojazdu w opuszczonych, słabo oświetlonych obszarach.
 7. Uważaj na kluczyki zapasowe: Nie pozostawiaj kluczy zapasowych w łatwo dostępnych miejscach, takich jak schowki samochodu czy kieszenie zewnętrzne.
 8. Zabezpiecz dokumenty samochodowe: Przechowuj dokumenty samochodowe w bezpiecznym miejscu, aby uniemożliwić ich kradzież wraz z samochodem.
 9. Używaj systemów śledzenia GPS: Rozważ zainstalowanie systemu śledzenia GPS w swoim pojeździe. W przypadku kradzieży umożliwi to lokalizację i odzyskanie pojazdu. 
 10. Informuj odpowiednie służby: W przypadku kradzieży samochodu, niezwłocznie powiadom odpowiednie służby, takie jak policja i swojego ubezpieczyciela, aby podjąć odpowiednie kroki w celu odzyskania pojazdu i zgłoszenia szkody.

Drożejące samochody i części do nich sprawiają, że auta stają się coraz bardziej łakomym kąskiem dla przestępców. Blisko 90% skradzionych samochodów trafia do „dziupli”, w której rozbiera się je na części. Dziś przestępcy działają sprytnie i dyskretnie, a skuteczność kradzieży rośnie. Typowy złodziej to już nie osiłek z łomem w ręku, a specjalista, który zna się na urządzeniach dekodujących.

Kalkulator GAP na stronie www.gaponline.pl

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski