Skip to main content

Zakup samochodu

Zakup pojazdu, bez względu czy ten jest nowy czy używany to często moment pełen emocji i oczekiwań. Postrzegamy samochód nie tylko jako środek transportu, ale symbol niezależności, komfortu, a czasem nawet statusu społecznego. Jednak w momencie, gdy kluczyki do samochodu lądują w naszych rękach, rzadko myślimy o potencjalnych komplikacjach finansowych, które mogą nas spotkać. Zakup samochodu to z reguły decyzja długoterminowa a w sytuacji, gdzie auta tracą na wartości, kierowcy stają przed znaczącymi wyzwaniami finansowymi. Znaczna część jeżdżących aut tylko w pierwszym roku użytkowania straci nawet 20% swojej początkowej wartości. A co to oznacza dla Ciebie?

Na czym polega ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAPZrozumienie działania ubezpieczenia GAP jest kluczem do docenienia jego wartości. Ubezpieczenie GAP, znane również jako Gwarantowana Ochrona Kapitału (Guaranteed Asset Protection), to specjalistyczne ubezpieczenie, które chroni właścicieli pojazdów przed stratą finansową. Tradycyjne ubezpieczenie komunikacyjne (OC / AC), w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, zwykle wypłaca kwotę równą bieżącej wartości rynkowej pojazdu. To często oznacza kwotę znacznie niższą od ceny zakupu pojazdu lub kwoty, jaką jeszcze należy spłacić z tytułu umowy finansowania. GAP “zamyka” tę lukę finansową, oferując pełną ochronę inwestycji i zapewniając, że nie pozostaniemy z długiem za pojazd, którego już nie posiadamy.

Analiza ryzyka związanego z deprecjacją wartości pojazdu

Zjawisko deprecjacji wartości nie jest nowością na rynku motoryzacyjnym, jednak jego dynamika i skutki finansowe mogą zaskoczyć nawet doświadczonych posiadaczy samochodów. Badania przeprowadzone przez Motoryzacyjny Instytut Badawczy pokazują, że średnia wartość pojazdu może spaść nawet o 50% jego początkowej wartości w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji. Jeśli wzięliśmy leasing na zakup auta, taka deprecjacja może prowadzić do sytuacji, w której wartość pojazdu jest znacznie niższa niż pozostałe zobowiązania finansowe.

Przykład z życia wzięty:

kradzież samochodu

ubezpieczenie DEFEND Gap

Pan Adam kupił samochód za 140 000 zł. Niestety po roku auto zostało skradzione, a jego wartość rynkowa spadła znacząco do 115 000 zł. Pan Adam pozostał z leasingiem do spłaty oraz kosztami związanymi z zamknięciem umowy. Taka sytuacja frustruje, ale dzięki ubezpieczeniu GAP, Pan Adam nie pozostał bezsilny. Z polisy AC otrzymał odszkodowanie na kwotę 115 000zł a z polisy GAP dodatkowe 25 000zł które pokryją różnicę i kary umowne do leasingu.

Jak mówi doktor Anna Kowalczyk, psycholog zajmująca się stresem, “Ubezpieczenie GAP może być postrzegane jako forma emocjonalnego zabezpieczenia, które pozwala na łagodzenie negatywnych emocji związanych ze stratą. Dzięki niemu, osoba, która doświadczyła utraty pojazdu, może poczuć, że nie jest pozostawiona sama sobie z problemem, a jej wcześniejsze decyzje finansowe były odpowiedzialne i przemyślane”.

Kiedy rozważyć zakup ubezpieczenia GAP?

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia GAP zależy od kilku czynników i okoliczności, które warto rozważyć. Oto niektóre z nich, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:

 • Deprecjacja pojazdu: Samochody nowe i używane szybko tracą na wartości, zwłaszcza w pierwszych latach po zakupie. Jeśli pojazd ulegnie szkodzie całkowitej lub zostanie skradziony, ubezpieczenie AC może nie pokryć całkowitego zobowiązania pozostającego do spłaty.
 • Wysokość zaliczki: Jeśli przy zakupie pojazdu wpłaciłeś niską zaliczkę (poniżej 20% wartości pojazdu) lub nie wpłaciłeś jej wcale, ryzyko, że znajdziesz się w sytuacji, w której wartość pojazdu będzie niższa niż pozostała do spłaty kwota leasingu, jest dużo większe.
 • Okres spłaty finansowania: Długoterminowe finansowanie (np. 60 miesięcy) zwiększa ryzyko wystąpienia szkody całkowitej.
 • Intensywność użytkowania pojazdu: Intensywne użytkowanie pojazdu i wysokie przebiegi mogą przyspieszyć jego deprecjację.
 • Rodzaj pojazdu: Niektóre modele pojazdów tracą na wartości szybciej niż inne. Warto sprawdzić, jak kształtuje się deprecjacja wartości konkretnego modelu, który posiadasz lub zamierzasz nabyć.

Dlaczego ubezpieczenie GAP jest wartościowe?

Korzyści:

 • Ochrona finansowa: Ubezpieczenie GAP zapewnia spokój ducha, chroniąc przed potencjalnie znaczną stratą finansową, bez względu na formę zakupu pojazdu.
 • Możliwość pełnego rozliczenia zobowiązań: W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, ubezpieczenie GAP umożliwia pełne rozliczenie zobowiązań finansowych.
 • Koszt podatkowy: Jeśli prowadzisz biznes, zmniejsza podstawę opodatkowania.
 • Zabezpiecza długo zbierane oszczędności w przypadku zakupu za gotówkę.
 • Elastyczność: Dostępne dla nowych i używanych pojazdów, bez względu na formę zakupu.

Ograniczenia:

 • Koszt: Koszt ubezpieczenia GAP jest dodatkowym obciążeniem finansowym i należy go rozważyć w kontekście całkowitych kosztów posiadania pojazdu.
 • Warunki ubezpieczenia: Polisy GAP różnią się między ubezpieczycielami, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

Czy ma sens ubezpieczenie GAP przy zakupie za gotówkę?

Nawet przy zakupie pojazdu za gotówkę, może przedstawiać cenną ochronę finansową. Sytuacja, w której ktoś wydaje długo zbierane oszczędności na zakup samochodu, jest znaczącym zobowiązaniem finansowym i emocjonalnym. Posiadanie ubezpieczenia GAP w takiej sytuacji może zapewnić kilka kluczowych korzyści:

 • Pełne pokrycie inwestycji
 • Ochrona oszczędności rodziny
 • Spokój ducha
 • Zabezpieczenie przed nieprzewidywalnym

Dlaczego DEFEND Gap?

Kradzieże samochodów w PolsceWybierając DEFEND Gap, inwestujesz w spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe, które przekraczają standardową ochronę. DEFEND Insurance wyróżnia się na rynku dzięki swojemu zaangażowaniu w dostarczanie produktów ubezpieczeniowych najwyższej jakości, w tym ubezpieczenia GAP. Nasze produkty są projektowane z myślą o bezpieczeństwie finansowym i spokoju ducha naszych klientów. To przede wszystkim nasze indywidualne podejście do każdego klienta, zapewnienie szybkiej wypłaty środków oraz możliwość dostosowania polisy do specyficznych potrzeb i oczekiwań. Wybierając DEFEND Gap, zyskujesz nie tylko ochronę przed nieoczekiwaną stratą finansową, ale i partnera, który stoi po Twojej stronie.  Ochrona, która jeździ z Tobą – Kup samodzielnie na www.gaponline.pl 

Podsumowanie

W świecie pełnym nieprzewidywalności, ubezpieczenie DEFEND Gap staje się nie tylko praktycznym narzędziem zarządzania ryzykiem, ale również emocjonalnym wsparciem. Jeśli twój samochód nie należy do limitowanej kolekcji lub nie jest w katalogu aut zabytkowych niestety, jego amortyzacja sprawi że w kolejnych latach będzie wart mniej niż za niego zapłaciłeś. Niezależnie od tego, czy pojazd jest nowy czy używany, zakupiony za gotówkę czy na kredyt, ubezpieczenie DEFEND Gap będzie działać.

Najlepsze ubezpieczenie OC/AC do leasingu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę na rynku, dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

 

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski