Skip to main content

W 2023r. kary za brak polisy OC wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu do 2022r. Od lipca 2023r. weszła druga fala podwyżek kar z brak polisy OC. Teraz zapominalscy mogą zapłacić nawet 11.000zł i to może być dopiero początek problemów.

Czym jest UFG Czym jest polisa OC Czym jest polisa GAP
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która zajmuje się m.in. wypłatą odszkodowań i świadczeń osobom poszkodowanym, gdy sprawca wypadku drogowego lub kolizji nie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC Polisa OC pokrywa koszty naprawy czy też wypłaca odszkodowanie w przypadku wyrządzenia szkody majątkowej lub osobowej innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie obejmuje ona jednak szkód wyrządzonych własnemu pojazdowi czy pasażerom – do tego służy ubezpieczenie AC (Auto Casco). Ubezpieczenie to chroni właściciela pojazdu przed utratą wartości auta w czasie (nawet przez 5 lat). Zazwyczaj działa w winku kradzieży lub szkody całkowitej w tym szkody spowodowanej przez innego kierowcę gdzie dochodzi do likwidacji z polisy OC sprawcy.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Choć wielu z nas traktuje to jako przykry obowiązek, warto zaznaczyć, dlaczego jest to tak ważne i jakie konsekwencje grożą za jego brak. Istnieje grupa osób, które z różnych przyczyn zapominają o tym obowiązku. Niestety, konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo kosztowne.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innym uczestnikom ruchu drogowego. Dzięki niemu, w przypadku wypadku, to zakład ubezpieczeń pokrywa koszty naprawy czy odszkodowanie dla poszkodowanego, a nie my z własnej kieszeni. Konieczność ochrony pojazdu w ramach OC określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) i PBUK. Z niej również wynika wysokość, tryb nakładania i dochodzenia opłat karnych.

UFG – strażnik obowiązkowego ubezpieczenia

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) dba o to, by każdy pojazd na polskich drogach był ubezpieczony. UFG to instytucja, której głównym celem jest ochrona osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez nieznanych sprawców lub sprawców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC w takich sytuacjach wypłaca odszkodowania. Dodatkowo UFG pełni także inną, bardzo ważną funkcję – nakłada kary na właścicieli pojazdów, którzy nie zawarli obowiązkowego ubezpieczenia.

Jakie kary za brak OC – czy warto ryzykować?

Kary za brak ubezpieczenia OC mogą być dość dotkliwe i zależą od typu pojazdu oraz czasu, przez jaki pojazd nie był ubezpieczony. Kara za brak OC w okresie od 1 lipca 2023r w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego wyniesie nawet 10 800 zł.

Zgodnie z ustawą najwyższa opłata karna za brak polisy OC dotyczy właścicieli pojazdów, którzy nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej dłużej niż 14 dni. Wysokość opłat zależy także od rodzaju pojazdu:

Tabela kary za brak polisy OC

samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);

w przypadku samochodów ciężarowych, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;

pozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle): równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoby, które pozostawały bez ochrony ubezpieczeniowej krócej niż 14 dni, zapłacą:

• 20% pełnej opłaty karnej – do 3 dni bez OC,
• 50% pełnej opłaty karnej – od 4 do 14 dni bez OC.

Najczęstsze przyczyny braku polisy OC:

  1. Roztargnienie: Często właściciele pojazdów po prostu zapominają o konieczności odnowienia polisy OC. Może to wynikać z nadmiaru obowiązków lub braku świadomości, kiedy dokładnie trzeba zawrzeć umowę OC.
  2. Błędne przekonanie o niesprawnym pojeździe: Niektórzy właściciele pojazdów myślą, że jeśli ich samochód jest niesprawny i nie jest używany, nie muszą go ubezpieczać. Nawet jeśli pojazd jest nieużytkowany i stoi w garażu, nadal wymaga ubezpieczenia OC.
  3. Nieświadomość co do automatycznego przedłużenia polisy: Osoby, które kupują samochód, czasem nie zdają sobie sprawy, że polisa OC otrzymana od poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Takie ubezpieczenie wygasa, gdy kończy się umowa zawarta przez poprzedniego właściciela.

Ubezpieczenie DEFEND Gap – dodatkowa ochrona w przypadku szkody całkowitej z OC sprawcy

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z istnienia ubezpieczenia GAP, które może okazać się nieocenione w przypadku szkody całkowitej. Wyobraź sobie Ubezpieczenie GAP sytuację, w której Twoje auto zostaje poważnie uszkodzone przez innego kierowcę. Odszkodowanie z polisy OC sprawcy pokrywa wartość rynkową Twojego pojazdu, ale co jeśli jest ona niższa niż kwota którą jeszcze spłacasz za samochód? Tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP! Dzięki niemu różnica między wartością rynkową a kwotą kredytu czy leasingu zostanie pokryta. To dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli Ci uniknąć finansowych strat w tak nieprzewidzianej sytuacji. Ochrona, która jeździ z Tobą – Kup samodzielnie na www.gaponline.pl 

Nie czekaj, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort

Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko obowiązek, ale i odpowiedzialność. Jeśli z różnych przyczyn zapomniałeś o przedłużeniu swojego ubezpieczenia OC, nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę na rynku, dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z kontrolami UFG oraz wysokimi karami. Sprawdź czy masz ważną polisę OCinformator UFG

Nie ryzykuj niepotrzebnych kłopotów – Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski