Skip to main content

Jak Efektywnie Zarządzać Kosztami Związanymi z Używanym Samochodem?

Kiedy myślimy o zakupie samochodu, często koncentrujemy się na jego cenie zapominając, że to dopiero początek. Utrzymanie samochodu używanego generuje szereg dodatkowych kosztów, które mogą wpłynąć na nasz domowy budżet. Jak zatem zarządzać niespodziewanymi wydatkami i co robić, aby nie stały się one dla nas finansowym ciężarem? Ten przewodnik, to kompleksowy przegląd różnych kosztów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie używanego samochodu. Średni wiek auta jeżdżącego po ulicach naszego kraju wynosi teraz 12 lat i 6 miesięcy, dlatego do dalszych analiz będziemy posługiwać się przykładami samochodów około 10-letnich.

Samochody Flotowe vs. Prywatne

Czy zgodzisz się z tezą, że współczesny przemysł samochodowy z premedytacją obniża trwałość produkowanych pojazdów, zmuszając do ich wymiany wręcz co pięć lata?

Dla celów tego artykułu proponuję dokonać podziału samochodów ze względu sposób wykorzystania. Takim najprostszym podziałem będzie podział na samochody flotowe oraz prywatne. Samochody flotowe to po prostu narzędzia, maszyny do zarabiania pieniędzy a dla zoptymalizowania kosztów powinny być wykorzystywany optymalnie (czyli intensywnie). Dodatkowo w przypadku samochodów flotowych, często kierowcy rotują i niejeden ma tzw. “ciężką nogę” i trudno znaleźć kierowcę pracownika, który będzie dbał o pojazd jak o swój własny. Dlatego w dalszej części artykułu zajmiemy się tą drugą kategorią, bo to przysłowiowy Kowalski częściej kupuje auta używane i z uwagi na bardziej ograniczony budżet niż firma powinien zwrócić uwagę w jaki sposób zminimalizować koszty eksploatacji.

Zakup samochodu używanego – wyzwanie czy okazja?

Oczywiście, zakup pierwszego używanego samochodu jest znaczącym wydarzeniem, które może być zarówno ekscytujące, jak i stresujące. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. W poprzednim artykule pisaliśmy na co zwrócić szczególną uwagę oglądając auto w komisie.

Poniżej skrótowe przypomnienie, a cały tekst artykułu dostępnym jest pod tym linkiem – TOP 10 modeli, których lepiej unikać.

1. Dokumentacja pojazdu i  numer VIN
2. Stan wizualny
3. Sprawdź podwozie
4. Jazda próbna
5. Sprawdź stan licznika
6. Systemy elektroniczne
7. Opony
8. Pochodzenie pojazdu i zapach jego wnętrza
9. Nie daj się naciskać
10. Sprawdzenie przez specjalistę
: Jeśli nie jesteś pewien stanu pojazdu, warto zwrócić się do niezależnego mechanika (szwagier nie zawsze jest specjalistą), który dokładnie oceni stan techniczny auta. Takiego możesz znaleźć kontaktując się np. z DEKRĄ.

Pamiętaj, że choć wielu dealerów działa uczciwie, zawsze istnieje ryzyko napotkania na oszustów. Dbaj o swoją ostrożność i bądź dobrze przygotowany, rozwinięcie tych punków oraz dodatkowe podpowiedzi znajdziesz TU.

Koszty utrzymania samochodu używanego: Jak zarządzać niespodziewanymi wydatkami

Praktycznie każdy współczesny samochód to skarbonka, bo nawet jeśli nie trzeba go naprawiać i remontować, to cały czas trzeba go tankować, ubezpieczać i serwisować. Roczny koszt utrzymania auta używanego to koszt ok. 10.000zł

Ile kosztuje rejestracja samochodu?BMW

Po zakupie samochodu używanego nie można zapomnieć o konieczności jego przerejestrowania. Procedura ta jest nie tylko wymogiem prawnym, ale też sposobem na uniknięcie potencjalnych problemów, takich jak mandaty czy kary. Od 1 lipca 2023 r. przerejestrowanie auta zarejestrowanego już w Polsce z zachowaniem dotychczasowego numeru i bez wydania pozwolenia czasowego kosztuje 66,50 zł. Rejestracja samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy oznacza natomiast wydatek 160 zł.

Ubezpieczenie i opłaty stałe

Pierwszym i oczywistym kosztem jest ubezpieczenie samochodu.

Roczny koszt obowiązkowej polisy OC może oscylować w granicach od 800 do 2000 zł, w zależności od różnych czynników, takich jak wiek kierowcy, marka samochodu czy miejsce zamieszkania. Oprócz obowiązkowej polisy OC, warto zastanowić się nad AC, szczególnie jeżeli auto ma dla nas nie tylko wartość użytkową, ale także sentymentalną. AC to dodatkowy wydatek, który może kosztować nawet 1500 zł rocznie. Do stałych kosztów można również zaliczyć opłaty za parkowanie (w dużych miastach nawet do 600 zł rocznie) oraz przeglądy techniczne (średnio 200 zł) czy wymianę oleju.

Nie ryzykuj niepotrzebnych kłopotów – Razem znajdziemy najlepsze OC/AC dla Ciebie!

Paliwo i eksploatacja

Paliwo do samochodu to kolejny, nieunikniony wydatek. Jego koszt zależy od wielu czynników, w tym stylu jazdy i rodzaju paliwa. Jeżeli kierowca przejeżdża 10,000 km w skali roku, a średnie spalanie jego samochodu to około 8l/100km, roczny koszt paliwa przy jednostkowej cenie za litr 6,5zł wyniesie:

Roczny koszt paliwa=(10000 km / 100 km )×8 l/100km ×6.5 zł/l

Według naszej symulacji, roczny koszt paliwa dla kierowcy, który przejeżdża 10,000 km rocznie, przy średnim zużyciu paliwa 8 l/100km i cenie paliwa 6,5 zł/l wynosi 5200 zł.

Nie można również zapomnieć o kosztach związanych z wymianą opon, hamulców czy filtrów.Wymiana oleju w samochodzie

Naprawy i części zamienne

Oto kategoria, która najbardziej budzi nasze obawy. Awaria samochodu to nie tylko koszt naprawy, ale też potencjalna utrata mobilności. Naprawy mechaniczne, takie jak wymiana sprzęgła (średnio 1000-2000 zł), turbosprężarki (2000-4000 zł), czy układu hamulcowego (500-1500 zł), mogą generować znaczące koszty.

Warto zatem mieć pewną „poduszka bezpieczeństwa”, ale czy można zrobić coś więcej?

Przedłużona gwarancja dla samochodów używanych Defend Car Protect

Jednym z rozwiązań, które może znacząco zredukować niespodziewane koszty, jest skorzystanie z przedłużonej gwarancji DEFEND Car Protect. Program ten obejmuje szereg komponentów, od silnika przez układ hamulcowy, aż do klimatyzacji. Dzięki temu, w razie awarii, koszty napraw są pokrywane przez ubezpieczyciela, co stanowi znaczącą oszczędność dla właściciela pojazdu. Dodatkową korzyścią jest “spokój ducha” – wiedza, że w razie nieprzewidzianej awarii nie będziemy musieli martwić się o finansowe aspekty naprawy. Jest to również forma zabezpieczenia inwestycji w zakup samochodu, co jest szczególnie ważne w przypadku używanych pojazdów, gdzie ryzyko awarii jest wyższe. W ten sposób DEFEND Car Protect staje się nie tylko narzędziem oszczędzającym pieniądze, ale również czas i nerwy.

Mandaty i kary

Oprócz tych wszystkich kosztów, nie można zapomnieć o potencjalnych mandatach za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenia. Tutaj koszty mogą być bardzo różne, ale dla bezpieczeństwa warto założyć dodatkowy budżet w wysokości około 300-500 zł rocznie.

Zabezpieczenie inwestycji – Ubezpieczenie GAPUbezpieczenie GAP

Z uwagi na spadek wartości samochodu w miarę upływu czasu, warto rozważyć ubezpieczenie DEFEND GAP, które zabezpiecza rynkową wartością pojazdu na wypadek kradzieży lub innej szkody całkowitej. O ile nowe auto może stracić nawet 20% swojej wartości w ciągu pierwszego roku eksploatacji, o tyle w przypadku samochodów używanych proces ten jest mniej gwałtowny, lecz jednak ciągły. Może się okazać, że po kilku latach jazdy wydarzy się szkoda i podstawowy zakład ubezpieczeń wypłaci nam połowę kwoty za jaką kupiliśmy nasze auto.

Ile wynosi miesięczny koszt utrzymania samochodu?

Średnio miesięczny koszt utrzymania używanego samochodu może wynieść od około 525 zł do około 892 zł. Obejmuje to koszty takie jak ubezpieczenie, naprawy, paliwo oraz potencjalne mandaty. Warto zwrócić uwagę, że te szacunki są przykładowe i rzeczywiste koszty mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, jego marka i model, czy też indywidualne nawyki jazdy.

Ostateczne koszty mogą być znacznie zredukowane dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak przedłużona gwarancja Defend Car Protect, która może pokryć koszty nieplanowanych napraw i zwiększyć spokój ducha właściciela samochodu.

Podsumowanie

Jak wiadomo im urządzenie (samochód) bardziej skomplikowane, tym częściej się będzie psuć. A awarie, nawet te, które łatwo usunąć poprzez wymianę elementów elektronicznych i mechanicznych, bardzo rzutują na obraz całego samochodu. Statystyczną żywotność nowoczesnego auta można określić na 10 lat z hakiem. Dla normalnego, prywatnego użytkownika będzie to przebieg 200–300 tys. km. Zakup samochodu to ważna decyzja, która niesie za sobą szereg finansowych konsekwencji. Zarządzanie niespodziewanymi wydatkami jest kluczowe dla utrzymania równowagi budżetowej. Opcje takie jak przedłużone gwarancje oferowane przez DEFEND Car Protect mogą stanowić sensowną alternatywę, pozwalając na zminimalizowanie ryzyka i oszczędzenie w dłuższej perspektywie. Każdy pojazd ma swoje plusy i minusy, a dokładne zrozumienie tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski