Skip to main content

Wstęp

Sprowadzanie samochodów z USA cieszy się rosnącą popularnością w Polsce, głównie z powodu dostępności modeli, które często są rzadsze lub oferują lepsze wyposażenie w porównaniu do lokalnego rynku. Dodatkowym atutem jest korzystna cena, zwłaszcza w przypadku pojazdów uszkodzonych lub po leasingu, które można nabyć na lokalnych aukcjach. Import samochodów z Ameryki jest atrakcyjną opcją dla osób poszukujących unikalnych modeli lub bardziej przystępnych cenowo pojazdów luksusowych. Proces importu aut z USA może wydawać się skomplikowany, ale dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku będziesz mógł bez problemu sprowadzić wybrane auto.

Analiza rynkowa i statystyczna

W ciągu ostatnich pięciu lat Polska doświadczyła znaczącego wzrostu importu samochodów z USA, który wynika przede wszystkim z różnic w cenie i unikalności oferowanych modeli. Samochody takie jak Ford Mustang, Chevrolet Camaro czy Tesla Model S są szczególnie popularne wśród polskich konsumentów. Analiza trendów pokazuje, że zainteresowanie amerykańskimi SUV-ami i pickupami wzrosło o 25% w ciągu ostatniego roku, co odzwierciedla globalne trendy i rosnące zapotrzebowanie na większe pojazdy. Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 roku sprowadzono do Polski 805 775 aut, z czego 46 066 pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. To wzrost o 19,4% w stosunku do roku poprzedniego, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu.

Proces sprowadzania samochodu z USA

Import samochodów z USA różni się od importu z krajów europejskich głównie ze względu na bardziej złożone przepisy celne i konieczność modyfikacji pojazdów do spełnienia europejskich norm emisji spalin. W przeciwieństwie do importu z Niemiec czy Belgii, gdzie proces jest bardziej znormalizowany i szybszy, sprowadzanie samochodu z USA wymaga dodatkowych kroków, takich jak homologacja i dopasowanie części zamiennych.

Jakie kroki są niezbędne do sprowadzenia samochodu?

Krok 1: Wybór samochodu

Znalezienie odpowiedniego samochodu:

 • Rozpocznij od zarejestrowania się na aukcjach samochodów z USA. Strony takie jak eBay Motors, Auto Auction Mall lub Copart oferują szeroki wybór pojazdów, lub wyszukaj w internecje „aukcje samochodów firmy ubezpieczeniowe USA”.
 • Zdecyduj, czy interesują Cię nowe, używane, czy uszkodzone auta z USA. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć.
 1. Rejestracja i warunki uczestnictwa: Aby móc licytować, najpierw musisz się zarejestrować na wybranej platformie aukcyjnej. Wymaga to zazwyczaj założenia konta i zdeponowania kaucji, która jest procentem przewidywanej wartości licytowanego pojazdu.
 2. Ocena stanu pojazdu: Każdy samochód na aukcji ma przydzielony stan, odnotowany w raporcie, który obejmuje szczegółowy opis ewentualnych uszkodzeń. Ważne jest, aby dokładnie analizować te raporty i, jeśli to możliwe, zlecić niezależną inspekcję pojazdu przed licytacją.
 3. Proces licytacji: Licytacje mogą odbywać się online lub osobiście. Uczestnicy licytują przeciwko sobie, a pojazd zostaje sprzedany osobie (przez pełnomocnika), która zaoferuje najwyższą cenę.
 4. Zakończenie transakcji: Po wygranej aukcji musisz uregulować pełną kwotę zakupu. Następnie pojazd można przygotować do transportu.

Przy zakupie samochodu na amerykańskiej aukcji ważne jest, by nie kierować się tylko ceną. Należy dokładnie analizować historię pojazdu, dostępne raporty stanu oraz zasięgnąć informacji o realnych kosztach napraw. Negocjowanie cen, zwłaszcza w przypadku pojazdów uszkodzonych, może przynieść znaczne oszczędności i zabezpieczyć przed nadmiernymi wydatkami na renowację. Możesz wykorzystać do tego raporty np. Carwert lub Carfax.

Krok 2: Zakup samochodu

Certificate of Title — kluczowy dokument przy imporcie samochodów z USA

Certificate of Title, znany w Polsce jako “Akt własności” lub “Dowód własności”, to oficjalny dokument, który potwierdza prawo własności osoby lub instytucji do pojazdu. W USA jest to dokument przechowywany przez odpowiednie organy administracyjne, a jego odpowiednikiem w Polsce jest wpis w Księdze Wieczystej dla nieruchomości. Dokument zawiera szczegółowe informacje o właścicielu, pojeździe oraz wszelkich obciążeniach prawnych, takich jak zastawy.

Rodzaje Certificate of Title

 1. Clean Title (Czysty tytuł): Oznacza, że pojazd nie był uczestnikiem poważnych kolizji ani nie został skradziony. Taki tytuł pozwala na swobodne przepisanie samochodu na nowego właściciela bez dodatkowych formalności.
 2. Salvage Title (Tytuł do odzysku): Przyznawany pojazdom, które zostały poważnie uszkodzone np. w wypadku (wrak). Pojazd może zostać naprawiony i po pozytywnym przeglądzie technicznym, otrzymać status „rebuilt salvage”, co pozwala na jego legalne użytkowanie na drogach.
 3. Rebuilt Title (Tytuł po odbudowie): Przyznawany pojazdom, które zostały wcześniej uszkodzone i naprawione. Aby taki pojazd mógł być zarejestrowany, musi przejść pozytywnie przegląd techniczny.

Tytuły własności uniemożliwiające rejestrację w Polsce

Niektóre tytuły własności mogą wykluczać możliwość rejestracji pojazdu w Polsce:

 • Junk Title: Oznacza, że pojazd jest zbyt zniszczony lub jego dalsze użytkowanie stanowi zagrożenie i należy go zezłomować.
 • Parts Only Title: Pojazd przeznaczony tylko na części zamienne.
 • Scrap Title: Pojazd przeznaczony do przetworzenia na surowiec wtórny.
 • Fire Title: Pojazd uszkodzony przez ogień, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych i elektrycznych.
 • Stolen Title: Pojazd, który został skradziony i odzyskany przez policję.

Zalecenia – przed zakupem samochodu z USA, warto dokładnie sprawdzić jego historię oraz rodzaj tytułu własności. Rejestracja w Polsce pojazdów z niektórymi tytułami może być niemożliwa lub wymagać dodatkowych procedur. Przy imporcie samochodu z USA, zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą, który pomoże zrozumieć wszystkie aspekty prawne związane z procesem importu i rejestracji. Dodatkowo kupno na odległość, a do tego na podstawie ograniczonej liczby informacji, zdjęć niskiej jakości niesie ze sobą podwyższone ryzyko.

Top 10 marek w 2023r. sprowadzanych do Polski

  1. Audi – 6348 aut (Audi Q5 to najpopularniejszy model)
  2. Ford – 5591 aut (Klasyczny Mustang zawsze jest w cenie)
  3. BMW – 5202 (seria 3 oraz X3 dominują w tej marce)
  4. Dodge – 3774 (liczy się moc Durango i Challenger)
  5. Mercedes – 3420 (tylko luksus S-Klasse)
  6. Volvo – 3399 (wygrywa XC60)
  7. Jeep – 3376 ( Grand Cherokee to drugi najczęściej rejestrowany samochód)
  8. Chrysler – 1941 (wygrywa rodzinna Pacifice)
  9. Toyota – 1719 (Prius, marzenie każdego taksówkarza jest sprowadzany z USA)
  10. Volkswagen – 1084 (Polacy lubią Tiguany)

Warto pamiętać o różnicach w konstrukcji amerykańskich odpowiedników, nie tylko często pod względem innych jednostek napędowych, skrzyni biegów ale także różnic w rozmiarach nadwozia np. Toyota RAV 4 III lub VW Passat B7 vs. Passat NMS. Planując zakup samochodu z USA warto prześledzić historię i specyfikację danego modelu, aby uniknąć problemów w późniejszej eksplantacji (brak części naprawczych).

Krok 3: Transport i spedycja

Dlaczego transport do Hamburga może być bardziej opłacalny niż do Gdyni?

 1. Koszty transportu: Transport samochodu do Hamburga często okazuje się tańszy z uwagi na większą liczbę opcji przewozowych oraz większą konkurencję między przewoźnikami. Dodatkowo, Hamburg jest dużym hubem transportowym, co może skutkować niższymi kosztami logistycznymi. Koszt transportu samochodu z USA do Polski może wahać się od 1000 do 3000 USD, w zależności od wielu czynników, w tym od wybranej metody transportu i odległości.
 2. Dostępność i czas: Hamburg, jako jeden z największych portów w Europie, oferuje częstsze i bardziej regularne połączenia z USA. To skraca czas oczekiwania na wysyłkę i może przyspieszyć cały proces importu.
 3. Formalności celne: Niemcy mają sprawne i zorganizowane procedury celne, które mogą przebiegać szybciej niż w Polsce, co jest istotne przy dużych wolumenach importu.
 • Cło: Standardowo 10% wartości pojazdu włącznie z kosztami transportu i ubezpieczenia. Cła nie trzeba płacić w przypadku zabytkowych/kolekcjonerskich samochodów sprowadzonych z USA oraz tych, które wchodzą w skład mienia przesiedleńczego.
 • Podatek VAT: Zależny od kraju, do którego pojazd jest importowany. W Polsce wynosi 23%. Natomiast w Niemczech to 19% – jedne z najniższych w naszej części Europy, dlatego to kolejny plus dla Hamburga. Stawka podatku VAT w Holandii to 21%, Belgii 21%, a Francji 20%. Na pojazd zakwalifikowane jako zabytkowe / kolekcjonerskie na terenie UE stawka VAT wynosi 8%.
 • Akcyza: Zależy od pojemności silnika: Od 3,1% dla silników do 2000 cm³ do 18,6% dla tych powyżej 2000 cm³. Samochody hybrydowe: Obniżone stawki akcyzy, zależne od typu pojazdu. Opłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.

Przykład: Pan Tomek zdecydował się na zakup samochodu z USA o wartości 30 000 USD. Kwota całkowita transakcji wraz z kosztami transportu i ubezpieczeniem wyniosła 32 000 USD. W związku z tym Pan Tomek musi zapłacić 3 200 USD cła.

Organizacja transportu:

 • Wybierz firmę spedycyjną specjalizującą się w międzynarodowym transporcie samochodów. Upewnij się, że firma ma dobre opinie i oferuje ubezpieczenie transportu.
 • Czas trwania transportu: Transport morski auta ze Stanów do Polski zazwyczaj trwa od 3 do 6 tygodni. Czas może się różnić w zależności od lokalizacji portu w USA i Polsce. Można wybierać między transportem kontenerowym, który jest droższy, ale bezpieczniejszy, a transportem typu Ro-Ro, który jest tańszy, ale niesie za sobą większe ryzyko. Transport morski zajmuje zazwyczaj od 3 do 8 tygodni.

Rejestracja sprowadzonego samochodu w Polsce:

 • Jakie testy i inspekcje są potrzebne, aby samochód był dopuszczony do ruchu? Oto kroki, które należy podjąć:
  1. Dokonanie przeróbek: Amerykańskie samochody różnią się od europejskich. Wymagana może być zmiana oświetlenia, kierunkowskazów, a nawet liczników.
  2. Stacja kontroli pojazdów: Auto musi przejść badanie techniczne, które potwierdzi, że spełnia europejskie normy.
  3. Kompletowanie dokumentacji: Przygotuj wniosek o rejestrację, oryginał dowodu własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie opłat oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
  4. Tłumaczenia dokumentów: Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
  5. Wizyta w wydziale komunikacyjnym: Przedstaw wymagane dokumenty w lokalnym Wydziale Komunikacji. Po zakończeniu tych formalności, Twój samochód z USA będzie gotowy do jazdy po polskich drogach. Całkowity koszt rejestracji to 160,00 zł w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych lub 1080,00 zł przy wyborze tablic indywidualnych. Na dokonanie rejestracji jest 30 dni od dnia sprowadzenia go do Polski.

Samochód musi przejść badanie techniczne w stacji diagnostycznej. Wizyta na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów (OSKP) jest niezbędna, aby samochód został zarejestrowany w polskim systemie. Niezależnie od tego, czy auto zostało sprowadzone, czy kupione na rynku krajowym, procedury i koszty przeglądu technicznego są identyczne. W 2024 roku standardowy przegląd techniczny dla samochodu osobowego kosztuje 98 PLN, natomiast w przypadku pojazdów wyposażonych w instalację gazową opłata wynosi 162 PLN. Podczas przeglądu diagnosta sprawdza zgodność pojazdu z obowiązującymi w Polsce normami, takimi jak normy emisji spalin czy zgodność systemu oświetlenia z europejskimi wytycznymi – co jest szczególnie ważne dla aut importowanych z USA. Dodatkowo, przeprowadzana jest kontrola stanu układu hamulcowego, układu kierowniczego, ogumienia oraz ogólnego stanu technicznego pojazdu. Pozytywny wynik przeglądu daje pewność, że samochód jest bezpieczny i gotowy do użytku na polskich drogach.

Ubezpieczanie:

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego pojazdu znajdującego się w Polsce, niezależnie od tego, czy auto jest już zarejestrowane i zdolne do poruszania się po drogach, czy też nie. Od momentu wjazdu na terytorium Polski, każde auto musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. W przypadku, gdy pojazd nie jest jeszcze zarejestrowany, a właściciel potrzebuje czasu na dopełnienie formalności, możliwe jest wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC. W 2023 roku nieposiadanie ważnego ubezpieczenia OC może skutkować nałożeniem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) kary finansowej. Jeśli brak ubezpieczenia przekroczy 14 dni, właściciel pojazdu może zostać obciążony karą w wysokości 6980 PLN.

Nie ryzykuj niepotrzebnych kłopotów – Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie GAP dla samochodów sprowadzanych z USA?

Ubezpieczenie GAP stanowi kluczowy element zabezpieczenia finansowego przy imporcie samochodów z USA. Pokrywa ono różnicę między wartością rynkową pojazdu a kwotą, którą ubezpieczyciel wypłaci w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy wartość samochodu szybko spada poniżej poziomu zobowiązań finansowych. Ubezpieczenie DEFEND Gap możesz nabyć online po tym jak samochód zostanie zarejestrowany, co zapewnia dodatkowe poczucie bezpieczeństwa finansowego dla importerów.

Podsumowanie:

Analiza przypadków klientów, którzy zdecydowali się na import samochodu z USA, pokazuje, że największe wyzwania to zrozumienie procesu celno-spedycyjnego oraz zapewnienie sobie odpowiedniego ubezpieczenia. Import aut z USA to doskonała opcja dla tych, którzy szukają unikalnych lub bardziej przystępnych cenowo pojazdów. Postępując zgodnie z naszym przewodnikiem, możesz skutecznie i bezpiecznie sprowadzić wybrane auto. Natomiast jeśli poruszanie się w gąszczu biurokracji nie jest Twoją mocną stroną, warto skontaktować się z firmami, które profesjonalnie zajmują się sprowadzaniem samochodów z USA do Polski. Taka firma pomoże także w załatwieniu transportu morskiego a nawet rejestracją auta w polskim urzędzie komunikacyjnym. Nie zapomnij o ubezpieczeniu DEFEND Gap, które zapewni dodatkową ochronę Twojej inwestycji. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami już dziś!

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski