Skip to main content

W erze dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej świadomości ekologicznej, samochody elektryczne (EV) zyskują na popularności jako symbol nowoczesnej mobilności. Jednak, pomimo ich licznych zalet, właściciele EV stają przed wyzwaniem, które często jest pomijane w dyskusjach o przyszłości transportu – szybką deprecjacją wartości. W tym artykule zgłębimy, czy szybka deprecjacja wartości EV to tylko chwilowy problem, czy może stały element rynku nowoczesnych pojazdów, jakie są tego przyczyny i konsekwencje, oraz dlaczego ubezpieczenie DEFEND Gap może stanowić kluczowe rozwiązanie. Odpowiedzi na te pytania są kluczowe dla każdego, kto rozważa wkrótce przesiadkę na elektryka.

Przyczyny Wyższej Deprecjacji EV

czas ładowania samochodu elektrycznegoW ostatnich latach, samochody elektryczne (EV) zyskały na popularności, oferując ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. Jednak ich wartość rynkowa spada znacznie szybciej niż w przypadku pojazdów spalinowych. Oto główne przyczyny tego zjawiska:

1. Wysokie Koszty Początkowe i Postęp Technologiczny: Samochody elektryczne są zazwyczaj droższe w zakupie niż ich odpowiedniki spalinowe. Wysokie koszty baterii i zaawansowanej technologii przekładają się na wyższą cenę początkową. Bateria w Tesla Model S może kosztować nawet 1/3 ceny całego pojazdu. Dodatkowo, szybki rozwój technologii EV sprawia, że modele starsze szybko stają się przestarzałe, co przyczynia się do ich szybszej deprecjacji. Bateria w podstawowej wersji Nissana Leaf z 2013r miała pojemność baterii 24kWh, 10 lat później ma już 39kWh.Nissan

2. Obawy Dotyczące Żywotności Baterii: Jednym z głównych czynników wpływających na wartość odsprzedaży EV jest obawa o żywotność i koszty wymiany baterii. Baterie w EV mają ograniczoną żywotność, badania wskazują, że te mogą tracić do 20% swojej pojemności w ciągu pierwszych 5 lat a ich wymiana może być kosztowna, co wpływa na decyzje potencjalnych nabywców używanych EV. Nissana Leaf 1-gen. w trudnych warunkach przejechał raptem 35km na pełnym naładowaniu.

3. Zmieniające się Inicjatywy Rządowe: Zachęty rządowe i ulgi podatkowe często obniżają efektywny koszt zakupu nowych EV. Jednak, gdy te programy się kończą lub zmieniają, wartość rynkowa używanych EV może gwałtownie spaść, ponieważ nowe modele stają się relatywnie tańsze. Więcej na temat programu Mój Elektryk możesz przeczytać w tym miejscu.

Statystyki i Dane Rynkowe

Deprecjacja EV vs. Spalinowe: Według analizy przeprowadzonej przez iSeeCars, średnia 5-letnia deprecjacja dla EV wynosi 49,1%, w porównaniu do średniej 38,8% dla wszystkich pojazdów. Dla porównania, hybrydy tracą średnio 37% swojej wartości, a ciężarówki tylko 35%. Tesla Model S, jeden z najpopularniejszych EV, traci na wartości około 55,5% w ciągu pięciu lat, podczas gdy Nissan LEAF deprecjonuje się o 50,8%.

Plusy i Minusy Posiadania Samochodów Elektrycznych

Plusy Posiadania EV:

Ekologiczne Korzyści:

 • Zmniejszenie Emisji: EV emitują znacznie mniej CO2 i innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia globalnego ocieplenia.wallbox
 • Odnawialne Źródła Energii: EV mogą być ładowane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Korzyści Ekonomiczne:

 • Oszczędności na Paliwie: Koszt ładowania EV jest zazwyczaj niższy niż koszt tankowania pojazdów spalinowych. A jeśli masz panele słoneczne na dachu to jeździsz za darmo. Dodatkowo w Warszawie nie płacisz za miejsca postojowe w płatnej strefie parkowania.
 • Mniejsze Koszty Utrzymania: EV mają mniej ruchomych części niż samochody spalinowe, co oznacza mniej awarii i niższe koszty serwisowania.

Wrażenia z Jazdy:

 • Cicha Praca Silnika: EV są znacznie cichsze niż pojazdy spalinowe, co poprawia komfort jazdy.
 • Szybka Reakcja na Przyspieszenie: EV charakteryzują się natychmiastowym momentem obrotowym, co zapewnia szybkie i płynne przyspieszenie.

Minusem Posiadania EV:

Zasięg i Infrastruktura Ładowania:

 • Ograniczony Zasięg: Większość EV ma ograniczony zasięg w porównaniu do pojazdów spalinowych, co może być problemem w dłuższych podróżach.
 • Dostępność Stacji Ładowania: Chociaż infrastruktura ładowania szybko się rozwija, nadal jest mniej dostępna niż stacje benzynowe. W Hiszpanii z powodu problemów związanych z dostarczaniem prądu duża część stacji została czasowo unieruchomiona.

Wysokie Koszty Początkowe:

 • Wyższa Cena Zakupu: EV są zazwyczaj droższe w zakupie niż porównywalne modele spalinowe, co może być barierą dla niektórych konsumentów.
 • Żywotność Baterii: Z czasem baterie w EV degradują, co może skutkować zmniejszeniem zasięgu i koniecznością drogiej wymiany.
 • Czas Ładowania: Pełne naładowanie baterii EV może trwać kilka godzin, co jest znacznie dłużej niż tankowanie pojazdu spalinowego.

Wartość Odsprzedaży:

 • Szybsza Deprecjacja: Jak wcześniej wspomniano, EV tracą na wartości szybciej niż pojazdy spalinowe, co wpływa na ich wartość odsprzedaży.

Analiza Rynkowa Deprecjacji EV

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez iSeeCars, które analizowało ponad 1,1 miliona pojazdów sprzedanych między listopadem 2022 a październikiem 2023, samochody elektryczne tracą średnio 49,1% swojej wartości w ciągu pięciu lat. To znacznie więcej niż średnia dla wszystkich pojazdów, która wynosi 38,8%. W tym miejscu możesz przeczytać o jaki model auta wybrać, żeby stracić jak najmniej. Ranking Mistrz Wartości.

Ubezpieczenie GAP dla Właścicieli EV

W obliczu szybkiej deprecjacji wartości, ubezpieczenie DEFEND Gap staje się kluczowym elementem ochrony finansowej. Ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę między wartością rynkową pojazdu a kwotą pozostałą do spłaty kredytu lub leasingu w przypadku całkowitej utraty pojazdu. Oto kilka powodów, dla których ubezpieczenie GAP jest szczególnie korzystne dla posiadaczy EV:Ubezpieczenie GAP

Ochrona Przed Szybką Deprecjacją:

 • Zabezpieczenie Inwestycji: EV tracą na wartości szybciej niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę finansową w przypadku gdy polisa AC nie wystarczy na spłatę leasingu.
 • Pokrycie Różnicy: W przypadku kradzieży lub całkowitej utraty pojazdu, ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę między wartością rynkową a kwotą pozostałą do spłaty, chroniąc właściciela przed potencjalnymi stratami finansowymi.

Zwiększenie Pewności i Komfortu:

 • Redukcja Stresu Finansowego: Posiadanie ubezpieczenia GAP daje właścicielom EV spokój ducha, wiedząc, że ich inwestycja jest chroniona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.
 • Elastyczność Finansowa: W przypadku nieoczekiwanej utraty pojazdu, właściciel nie musi martwić się o spłatę pozostałej kwoty kredytu, co daje większą swobodę finansową.

Adaptacja do Rynku EV:

 • Specyfika Rynku EV: Ubezpieczenie GAP jest szczególnie ważne w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku EV, gdzie nowe technologie i modele mogą wpływać na wartość odsprzedaży pojazdów.
 • Wsparcie dla Innowacyjnych Decyzji Zakupowych: Ubezpieczenie GAP zachęca do inwestowania w nowoczesne technologie, takie jak EV, zmniejszając obawy związane z ryzykiem finansowym.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty GAP, aby cieszyć się zaletami posiadania EV z pełną ochroną finansową, jaką oferuje ubezpieczenie DEFEND Gap – KUP online.

Podsumowanie

Rozwój rynku EV jest nieunikniony i przynosi wiele korzyści, zarówno ekologicznych, jak i technologicznych a także zapewnia unikalne wrażenia z jazdy. Jednak wyzwania związane z szybką deprecjacją wartości wymagają uwagi. Szybka deprecjacja jest wynikiem kombinacji wysokich kosztów początkowych oraz szybkiego postępu technologicznego. Ubezpieczenie DEFEND Gap stanowi ważne narzędzie, które może pomóc właścicielom EV w zarządzaniu tym ryzykiem. Zapewnia ono ochronę finansową i spokój ducha, pozwalając cieszyć się zaletami posiadania EV bez obaw o nieprzewidziane straty finansowe. Potencjalni nabywcy EV powinni rozważyć te czynniki, decydując się na zakup.

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski