Skip to main content

Deprecjacja, zdefiniowana jako spadek wartości pojazdu, jest nieuniknionym procesem, który zaczyna się niemalże od momentu zakupu samochodu – niezależnie czy jest on nowy, czy używany. Zrozumienie tego mechanizmu jest kluczowe dla właścicieli pojazdów, aby skutecznie zabezpieczyć swoją inwestycję. Statystyki wskazują, że wartość nowego samochodu może spaść nawet o 20% w ciągu pierwszego roku eksploatacji. Deprecjacja jest również jednym z istotnych czynników wpływających na całkowite koszty utrzymania pojazdu i w konsekwencji, na wybór konkretnego modelu.

Kompleksowa Analiza Czynników Wpływających na Tempo Deprecjacji:

1.Przebieg: Większy przebieg zwykle równa się niższej wartości rynkowej. Wysoki przebieg może świadczyć o większym zużyciu komponentów i potencjalnych wyższych kosztach napraw w przyszłości.

2. Stan techniczny: Zarysowania, wgniecenia, uszkodzenia mechaniczne czy zużycie wnętrza, takie jak przetarte tapicerki, wpływają na odbiór estetyczny pojazdu, co z kolei obniża wartość pojazdu.

3. Historia pojazdu: Pojazdy powypadkowe, importowane czy z dużą liczbą właścicieli, zwykle są mniej atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Samochody z udokumentowaną historią serwisową często zachowują wyższą wartość.

4. Marka i model: Niektóre marki i modele samochodów deprecjonują wolniej dzięki lepszej reputacji, większemu popytowi na rynku wtórnym czy też niższym kosztom utrzymania. Pojazdy luksusowe i sportowe zwykle tracą na wartości szybciej niż samochody ekonomiczne.

5. Popyt i podaż: Rynkowe zmiany w popycie na określony typ pojazdu mogą wpłynąć na jego wartość. Na przykład, wzrost cen paliw może zwiększyć popyt na samochody elektryczne i hybrydowe, podnosząc ich wartość.

6. Technologia i wyposażenie: Stare modele z przestarzałą technologią, taką jak brak systemów wspomagających jazdę, mogą stracić na wartości w oczach kupujących poszukujących nowoczesnych funkcji.

7. Brak Gwarancji: Gwarancja DEFEND Car Protect jest postrzegana jako wskaźnik jakości i niezawodności pojazdu, co w znaczący sposób podnosi atrakcyjność samochodu dla potencjalnych kupujących.

8. Czynniki ekonomiczne: Czynniki makroekonomiczne, takie jak inflacja, stopy procentowe oraz polityka podatkowa, mogą wpłynąć na wartość wszystkich pojazdów na rynku.

Ochrona Wartości Poprzez Ubezpieczenie

Ubezpieczenie GAPZrozumienie tych czynników jest kluczowe dla zabezpieczenia wartości pojazdu i stanowi dodatkową warstwę zabezpieczenia finansowego dzięki ubezpieczeniu DEFEND Gap. To ubezpieczenie pokrywa różnicę między bieżącą wartością rynkową pojazdu a jego wartością zakupu lub pozostałą kwotą do spłacenia w przypadku kradzieży czy całkowitego zniszczenia. Dzięki temu, nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, Twoja inwestycja pozostaje zabezpieczona. W przypadku szkody całkowitej polisa AC pokrywa jedynie bieżącą wartość rynkową pojazdu, która jest często niższa od wartości, za którą został on zakupiony lub od kwoty pozostałej do spłacenia w przypadku finansowania zakupu przez kredyt lub leasing. Ubezpieczenie DEFEND Gap zamyka tę “lukę” finansową, pokrywając różnicę między wartością rynkową pojazdu z dnia szkody a wartością zakupu lub pozostałą kwotą do spłacenia.

Ranking Mistrz Wartości 2023r.

Redaktorzy magazynu ‘Auto Świat’, we współpracy z ekspertami z firmy INFO-EKSPERT, przeanalizowali trendy wartościowe dla ponad stu modeli aut i stworzyli tegoroczny ranking. Podczas tworzenia analizy uwzględnili różne aspekty, takie jak cena zakupu, okres eksploatacji oraz roczny przebieg na poziomie 20 000 km. Ten raport może okazać się niezwykle użytecznym narzędziem zarówno dla osób rozważających zakup nowego pojazdu, jak i dla tych, którzy już posiadają swoje wymarzone cztery kółka. Jak się bowiem okazuje, w długoterminowej perspektywie użytkowania nie ma samochodu, które by nie straciły na wartości, dlatego tak istotnym jest aby pamiętać o ubezpieczeniu DEFEND Gap.

Top 3 modeli

Volvo XC 60SUV-y i crossovery stanowią segmenty samochodów, które najlepiej utrzymują swoją wartość na rynku wtórnym. Pierwsze miejsce wśród analizowanych modeli i segmentów oraz tytuł ‘Mistrza Wartości 2023’ przypada modelowi Volvo XC60. Jest to już kolejne wyróżnienie dla tego modelu, który charakteryzuje się spadkiem wartości na poziomie -24,2%. Drugą lokatę zdobywa Dacia Duster – 24,4%, natomiast trzecie miejsce przypadło modelowi Kia Ceed – 25,8%, detronizując tym samym wiele pojazdów klasy premium. Pojazdy te, znane z wysokiego poziomu komfortu i funkcjonalności, od kilku lat utrzymują swoją wartość lepiej niż inne.

Segment A: Fiat 500 i Hyundai i10 – Małe Samochody, Małe Straty

Na małych autach, takich jak Fiat 500 czy Hyundai i10, straty są minimalne. Kluczową rolę odgrywa tu niska cena zakupu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, na których pojazdach klasy A stracisz najmniej, Fiat 500 i Hyundai i10 są świetnym wyborem.

Segment B: Škoda Fabia i Toyota Yaris – Popularność i Niewielka Utrata Wartości

Samochody segmentu B, takie jak Škoda Fabia i Toyota Yaris, są niezwykle popularne na rynku. Ich utrata wartości nie jest przesadnie duża, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla rodzin.

Segment C: Ceed i Toyota Corolla – Kompakty z Dobrą Wartością Odnawialną

W segmencie C, Ceed i Toyota Corolla dominują, oferując niską utratę wartości i bogate wyposażenie. Jeżeli szukasz kompaktowego samochodu, który dobrze trzyma cenę, te modele są dla Ciebie.

Segment D: Mercedes klasy C i Škoda Superb – Premium za Rozsądną Cenę

W segmencie D, Mercedes klasy C i Škoda Superb oferują luksus i nowoczesność w rozsądnej cenie. Są to samochody, które dobrze trzymają swoją wartość na rynku wtórnym.

Segment E: BMW serii 5 i Audi A6 – Prestiż i Wygoda

Jeśli chodzi o segment E, BMW serii 5 i Audi A6 oferują luksus i komfort, ale utrata wartości jest znaczna. To samochody dla tych, którzy są gotowi zapłacić więcej za prestiż.

Luksusowe Limuzyny: Audi A8 i Mercedes klasy S – Prestiż ma Swoją Cenę

W segmencie luksusowych limuzyn, Audi A8 i Mercedes klasy S oferują najmniejszą procentową utratę wartości, ale ich wysoka cena początkowa oznacza znaczącą utratę w rzeczywistych pieniądzach.

Crossovery: Toyota C-HR i Volkswagen T-Roc – Styl i Funkcjonalność

W segmencie crossoverów, Toyota C-HR i Volkswagen T-Roc oferują niską utratę wartości i są bardzo popularne wśród kierowców.

Średnie SUV-y: Dacia Duster i Volkswagen Tiguan – Stabilność i Niski Spadek Wartości

W segmencie średnich SUV-ów, Dacia Duster i Volkswagen Tiguan oferują najniższy spadek wartości, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu kierowców.

Duże SUV-y: Volvo XC60 i Mercedes GLC – Luksus i Funkcjonalność

W segmencie dużych SUV-ów, Volvo XC60 i Mercedes GLC oferują luksus i funkcjonalność z niewielką utratą wartości.

Segment EV: Tesla Model 3 i Nissan Leaf – Elektryczna Przyszłość

W segmencie EV, Tesla Model 3 i Nissan Leaf oferują najmniejszą utratę wartości, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy chcą przesiąść się na napęd elektryczny.

Podsumowanie

Wybór samochodu to decyzja, która ma długofalowe konsekwencje finansowe. Zrozumienie mechanizmów deprecjacji i zabezpieczenie się przed nimi za pomocą ubezpieczenia DEFEND Gap może znacząco wpłynąć na Twoje zadowolenie z inwestycji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zastanowić się nad wszystkimi aspektami – ekonomicznymi, technicznymi i sezonowymi. Pamiętaj, że dobrze przemyślana decyzja to podstawa satysfakcji z zakupu na lata.

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z tworzeniem produktów ubezpieczeniowych. Od wielu lat reprezentuję firmę DEFEND Insurance w PL i regionie CEE.
Tomasz Oszczepalski